Interjút adott a Népszavának Totyik Tamás. Ebben a PSZ elnöke reagált Rétvári Bence korábbi állítására, miszerint a szakszervezet taglétszáma 5200 főre csökkent:
Totyik Tamás elmondta, jelenleg 13 ezer tagjuk van,
„egy kicsi csökkenés valóban volt az elmúlt évhez képest, de korántsem akkora, mint amennyit a Belügyminisztérium államtitkára és a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke, Rétvári Bence vizionált. Mi is azzal a problémával küzdünk, mint a közoktatás: nagyon sok az idős, nyugdíj előtt álló pedagógus, miközben a fiatalok nagyon kevesen vannak, a szakszervezet pedig nem vonzó számukra. De meg tudom nyugtatni az államtitkárt: még mindig több tagunk van, mint a Kereszténydemokrata Néppártnak”.
A PSZ elnöke az interjúban arra is kitért, hogy a 2020-as Nemzeti alaptanterv bevezetésével egy konzervatív fordulat történ az oktatásban: a lexikális tudás került még inkább előtérbe, nem pedig a készségek fejlesztése vagy az önálló gondolkodás fontossága. Szerinte azt kellene megtanítani a gyerekeknek, hogyan tudnak hozzáférni az ismeretekhez, az információkhoz, és hogyan tudják azokat értelmezni, használni.
„De az az állam, amelyik tulajdonképpen a legnagyobb fake news gyártó, ebben nem biztos, hogy érdekelt. Inkább ők akarják megmondani, mi a valódi tudás és az alapismeret. Aztán itt van az is, amit kormányközeli szakértők már ki is mondtak: az államnak felesleges pénzkidobás például az iskolapszichológus, a fejlesztőpedagógus, gyakorlással minden elérhető, az oktatás legyen izzadságszagú, ne pedig örömforrás a gyerekeknek. Továbbá a konzervatív fordulat a társadalom szétszakadását erősítő elemeket is mutat, megteremtve az elitoktatás feltételeit”.
Totyik szerint a munkaerőpiac nálunk is egyre nagyobb kihívásokkal küzd, és ha Magyarországon is meg akarják honosítani az úgynevezett ázsiai munkakultúrát, mert úgy gondolják, ha már egyre több ázsiai munkaadó és munkavállaló jön hozzánk, az oktatást is át kell alakítani.
„Lesznek a nagyrészt fizetőssé váló elitiskolák, ahol biztosítják azt a minőséget, ami a továbbtanuláshoz kell, lesz normál iskola és lesznek a kicsi, többségében egyházi falusi iskolák. Az alulteljesítő tanulókat így majd abba az irányba lehet terelni, hogy egyszerű bérrabszolgák legyenek. Szerintem ennek a tagozódási folyamatnak az első lépéseit látjuk most”.