- A ciklon középpontja az előrejelzésekhez képest eltolódott. A Rába és a Mura vízgyűjtő területe kevesebb csapadékot kapott a vártnál, azonban a Duna vízgyűjtő területére több eső érkezett, mint amire számítottak.
- Vasárnap még mindig esett az eső a Bécsi-medencében, illetve a Traun és az Enns folyók vízgyűjtő területén, és most, mivel áthelyeződött a ciklon, a Felső-Duna vízgyűjtő területe sokkal több csapadékot kap.
Erről az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője beszélt az Indexnek. Siklós Gabriella szerint mindez azt jelenti, hogy
„védelmi szempontból most már sokkal inkább 2013-at kezdi idézni a helyzet”.
2013. júniusában 891 centiméterrel megdőlt a Budapesten eddig mért legmagasabb árvízi Duna-vízállás rekordja. Valamint ekkor mérték Vácon is a valaha volt legmagasabb vízszintet, a 804 centimétert.
- A szóvivő szerint a vízügyi szakemberek az előrejelzésekből már a hét elején látták, hogy valami érkezik, aztán a hét közepén már mindenki a ciklonról beszélt, amelyről sejtették, hogy extrém mennyiségű csapadékot hozhat.
- Pénteken elkezdett működni a vízügy törzse is, 24 órában dolgoznak a központban. Emellett megkezdődtek az átvezénylések: félezer embert csoportosították át a Dunához az ország más területeiről.
A szóvivő elmondta, jelenleg Mosonmagyaróváron a legkritikusabb a helyzet. Az eső miatt az Ausztriából érkező Lajta folyó vízszintje is váratlanul magas lehet, és a város védelme érdekében szükség lehet a város feletti szükségtározó megnyitására.
Siklós Gabriella szerint azonban Magyarországon nem várható olyan katasztrófa, mint ami jelenleg Ausztriát, Cseh- és Lengyelországot sújtja:
„gondoljunk bele 2013-ba, akkor sem volt ugyanolyan”.
Szerinte „a vízügy maximálisan felkészült, és hihetetlenül szervezett munka folyik”.
A képen a bécsi áradás. (Forrás: Twitter)
AJÁNLÓ: Újra emelt a vízügy: már közel 8 méteres vizet várnak Vácnál