Vácon is egyre népszerűbbek a Szaunaszeánsz elnevezésű programok, mely során “változatos felöntésekkel”, az ehhez illő zenével és akár performanszokkal színesítik a szaunázást. A programot képzett szaunamester vezeti le. De mit csinál pontosan a szaunamester, milyen is valójában egy szaunaszeánsz és miért jó egyáltalán szaunázni? A Vác.hu Gubucz Gábor szaunamestert kérdezte.
Hogyan lesz valakiből szaunamester?
Az első és legfontosabb, hogy a szaunamester imád szaunázni. (nevet) Aztán ha megfogalmazódik benne, hogy ez egy olyan élmény, amit ő is szívesen közvetítene másoknak, akkor több képzőintézetet is megkereshet, ahol felnőttképzés keretében megszerezheti ezt a végzettséget. A jelenleg érvényes szabályok szerint közfürdőben szaunamester csak az lehet, aki ezt a képzést elvégezte.
Mit csinál pontosan egy szaunamester?
A feladatunk igen összetett. Van egyrészt egy üzemeltetési része, ez inkább gépészeti jellegű. Ugye, mi üzemeljük be a szaunát, felügyeljük a működését, karbantartjuk, ha kell, kitisztítjuk. Ezen kívül mi látjuk el a vendégeket információkkal az egészséges szaunázásról, működhetünk wellness-recepciósként is, ami pedig a legfontosabb, hogy például szaunaszeánsz esetén mi állítjuk össze az adott program tematikáját, ez magába foglalja a zeneválasztást, az illóolajok kiválasztását.
A szaunamester egy kicsit színész is,
hiszen amikor a vendégekkel együtt bemegy a szaunakabinba, nem csak a köveket locsolja, hanem folyamatosan interpretálja az adott illióolajok hatásaival kapcsolatos tudnivalókat is, lehetőleg érdekesen és szórakoztatóan. Legutóbb például birodalmi osztagosnak öltöztem a Csillagok Háborújából, de voltam már Frédi is a Flinstone-családból.
Amikor először beszéltünk, említette, hogy kissé elégedetlen a magyar szaunakultúrával.
Mert hiányolom az emberekből a tudatosságot. Úgy látom, az emberek többsége pusztán sikkből szaunázik és gyakran rosszul, van, amikor tévhit miatt. Nagyon szeretném, hogy az emberek tudják, milyen élettani hatása van a szaunázásnak, hogy tudatosan ezért is járjanak szaunázni, illetve ha éppen nincs ott a szaunamester, jó lenne, ha maguktól is tudnák például, kinek és mennyi ideig javasolt szaunázni.
Kinek és mennyi ideig javasolt szaunázni?
Csakúgy, mint a gyógyfürdőkben ázásnál, a szaunázásnál sem szabad mértéktelennek lenni. Egy héten maximum tíz alkalommal menjünk szaunába, egy alkalom pedig tizenöt percnél hosszabb ne legyen. Ha így teszünk, akkor a szaunázás jótékony hatásaiban fogunk részesülni, ha viszont nem, akkor bizony az úgynevezett kimerítő hatású szaunázást végezzük, amivel akár károsítani is tudjuk a szervezetünket. Magasvérnyomás betegségben szenvedőknek pedig egyáltalán nem javasolt szaunázni.
Az előbb milyen tévhitet említett?
Sokan hiszik, hogy a szaunázás fogyaszt. Sajnos nem fogyaszt, de rengeteg egyéb pozitív hatása van. Sokkal könnyebben távoznak a szaunában a méreganyagok és könnyebben jutnak be a szervezetbe a jótékony hatásúak. Emellett relaxál de akár fel is frissít.
Legutóbb néhány napja volt, de a sikerre tekintettel decemberben is lesz Vácon szaunaszeánsz.
Igen, amennyiben Gulyás Zoltán, a Váci Sport Nonprofit Kft. igazgatója is beleegyezik. A jó program mellett így egyre több mindenkiben tudatosíthatjuk a környékbeliek között, hogy szaunázni nem kell kilómétereket utazniuk, a váci uszodában lévő finn szauna tökéletes élményt ad. Azt még hozzátenném: soha nincs két egyforma szaunaszeánsz. Ezeknek a programoknak a lelke a szaunamester. Minden kolléga más koncepciót alakít ki, máshogyan tervezi meg a tematikát, akár a zenékről, akár az illóolajokról vagy ezeknek a prezentálásáról van szó. Ahány szaunamester, annyiféle szaunaszeánsz.
Tóth Dávid
AJÁNLÓ: Szociális munkásokat tüntettek ki a Dunakanyar Színházban