Közadatigénylés útján megszerezte az Átlátszó a gödi különleges övezet megvalósíthatósági tanulmányát, melyet az ANPAST Europroject Szolgáltató Kft. készített 50,7 millió forintért a Pest megyei önkormányzat megbízásából.
Az oknyomozó portál szerint ebből az derül ki, hogy bővítené a kormány az „elektromos hajtás értékláncához” kapcsolódó ipari beruházások számát Gödön. A tanulmány – bár igen talányosan – de említi a Samsung SDI bővítési terveit is. Mint írják, a cég újabb zöldmezős fejlesztései a világpiaci helyzet alakulásától, az újabb ipari beruházások energiaigényétől és a dunakeszi vasúti átrakó 2026-ra tervezett megépülésétől is függenek. Ugyanakkor az infrastrukturális fejlesztések tervezésekor további ipari beruházások ellátásával is számolnak.
A gazdasági övezetbe tervezett fejlesztések kapcsán a tanulmány a lehetőségeket és veszélyeket is elemzi. Utóbbiak közé sorolja, hogy
„az akkumulátorgyártás körül kialakult társadalmi ellenállás a közeljövőben oly mértékben eszkalálódhat, mely a további, az értéklánchoz köthető fejlesztéseket gátolhatja, (…) állandósulnak a lakossági és civil tiltakozások”.
A bizalmi tőke helyreállítása érdekében az elemzés szerint szükséges „jól működő kommunikációs csatornák kiépítése”, emellett a megye „felelős gazda” szerepkörének hangsúlyozása, és „a részvétel kultúrájának” erősítése a lakosság és a civilek felé.
Az Átlátszó arra emlékeztet, a valóságban az ipari beruházások betelepítésével kapcsolatos feladatok ellátásán és a befolyt adók szétosztásán túl a gazdasági övezet életminőségre gyakorolt hatásaival, annak környezeti terheivel vagy veszélyeivel a megye nem foglalkozik. Erre a legjobb példa az, hogy Pest Vármegye Környezetvédelmi Programjában a gödi különleges gazdasági övezetet meg sem említik. A megyei önkormányzat pedig semmilyen kommunikációs csatornát nem működtet és lényegében titkol minden érdemi információt a lakosság elől, akiknek a védelmével és érdekképviseletével senki nem foglalkozik.