Idén kilencedik alkalommal hirdették meg a Közétkeztetési Szakácsversenyt, amelyen a büntetés-végrehajtási szervezet öt csapata képviseltette magát. A fenntartható közétkeztetés népszerűsítése céljából megrendezett verseny döntőjébe négy bv-s csapat jutott tovább. A 2024. március 5-7. között megrendezett megmérettetésről három ezüst-és egy bronz fokozattal érkeztek haza kollégáink – derül ki a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának közleményéből.
A versenyen egy olyan 3 fogásos (előétel, főétel, desszert), húsmentes, felnőtt ebéd elkészítése volt a feladat, amely nyersanyagértéke nem haladja meg a nettó 850 forint/főt. Az ételek elkészítésére 4 óra állt rendelkezésre. Az ételkészítés során a mélyalmos tojást, a rögös túrót, a céklát, illetve a Jonathan almát kötelezően fel kellett használni, míg az édesítőszerek, az ízfokozók, az élelmiszer színezékek, valamint állati eredetű termékek felhasználása tilos volt.
A döntőben a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet Bakonyi Betyárok-, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet La Badella-, II. Agglomeráció közös csapata (Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet, Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet, Somogy Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet) és a Váci Fegyház és Börtön csapata, a Vácziak mérettették meg magukat.
Hozzátették, hogy a versenyfelkészülés során a csapatokat egy mentor is figyelemmel kísérte. A kóstolást követően megosztotta benyomásait az elkészült ételekről, útravalóul tanácsokkal látta el a csapatot a döntőre vonatkozóan. A felkészülés során nem csak csapatmentor, de a személyi állomány is kifejtette véleményét.
“A bv-s csapatok egy irányítóból, egy szakácsból, két segítőből álltak össze, akik reggeltől azon dolgoztak, hogy verseny utolsó megmérettetésén a legjobbat nyújtsák. Az országos döntőben 30 adag étel tálalásakor azon igyekeztek, hogy a legfinomabb ételeket tudják bemutatni nemcsak a szakmai zsűri, hanem a közönség számára is.”
A közleménys szerint a hazai börtönök alapvető élelmiszer-ellátottsága közel 100%-os, ami azt jelenti, hogy fogvatartotti munkáltatással a rabok termelik meg azt, amit megesznek. Ehhez a büntetés-végrehajtás gazdasági társaságai állattenyésztéssel, növénytermesztéssel, pékségekkel, tésztagyárral és egy vágóhíddal járulnak hozzá, amely a börtönök konyháinak működését nagymértékben segíti. Csak 2023-ban több mint 305 tonnányi csirkehúst, és több mint 420 tonna sertéshúst dolgoztak fel a Kft.-ik húsüzemeiben. A bv. intézetek tészta és pékáruval történő teljes ellátása is a belső ellátást dicséri: mintegy 300 féle pékáruból több mint 581 tonnát, míg tésztafélékből mintegy 316 tonnát gyártottak 2023-ban.
Forrás: BVOP