Csütörtökön az idén elkészült, Bauer Mihály nevét viselő bölcsőde épületében zajlott a programsorozat záróepizódja, amelyen bemutatták a Deákvár 125 című várostörténeti kiadványt. Matkovich Ilona köszöntőbeszédében rámutatott, a várostörténeti könyvek segítenek a múlt emlékének megőrzésében, általuk az ide érkező vendégek tágabb kontextust kapnak Vác megismeréséhez.
„A legfiatalabb városrész megszületéséhez, fejlődéséhez kezdetben a helyiek összefogása szolgált alapul. Ez a fajta összetartás máig jellemzi a Deákváron élőket. Aztán megjelent az ipar, a világháború következményei, a szocializmus alatt kidolgozott városalakítási tervek mind-mind formálták ennek a városrésznek az életét. Bár Deákvár az elmúlt 125 évben teljesen megváltozott, fejlődése még korántsem ért véget. A városvezetés készen áll arra, hogy a városrész hagyományos értékeinek megtartása mellett erősítse ezt a folyamatot, ezért is történt például ebben az évben ennek a programsorozatnak a megszervezése” – tette hozzá Vác városvezetője, Matkovich Ilona.
A kötetet Vác önkormányzata adta ki, a városi levéltár, és a múzeum közreműködésével. A könyvben rengeteg fotó található, de azt is meg lehet tudni belőle, hogy mennyiben volt más Deákvár a régi Vácnál – mondta el a levéltár igazgatója, Horváth M. Ferenc.
„Részben Deákvár történetét dolgozza fel, részben Bauer Mihály, a városrész alapítójának az életrajzát írja meg, vagy rajzolja meg, és van a kötetnek egy harmadik része is, ami néhány nevezetes épületet mutat be, de ennek a fejezetnek a szerzője, Forró Katalin nincs itt. A második fejezetet Zomborka Márta muzeológus dolgozta fel, az első fejezetet az jómagam követtem el.”
A könyvet a rendezvényen is megvásárolhatták az érdeklődők, de a Tragor múzeumban, a városi levéltárban és a váci könyvesboltokban továbbra is kapható.