Soha nem látott tempóban üresedtek meg a háziorvosi praxisok, az utóbbi másfél évben közel ötven százalékkal növekedett a legalább hat hónapja betöltetlen háziorvosi praxisok száma. 2016-ban 252 ilyen szolgálat volt, tavaly augusztusban 659, idén januárban már 826, augusztus 9-én 910 hiányzó háziorvosnál tartottunk – írja a Válasz Online.
Láposi Szilárd, a Magyar Orvosi Kamara Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke a Válasznak azt mondta, régóta sejthető volt, hogy utánpótlás híján csak idő kérdése, hogy a rendszer összeomoljon, ám kevesen gondolták, hogy ennyire gyors lesz a romlás.
Az okok között szerepel a koronavírus-járvány (sok orvos nyugdíjba ment), a kötelező központi ügyeleti rendszer kialakítása (ezt sokan nem voltak hajlandóak aláírni), valamint az orvosok elöregedése is.
A kormány az államosításban és a centralizációban látja a probléma megoldását. Takács Péter szerint a rendszer most széttöredezett, az önkormányzatok összefogás helyett egymás elől viszik el a háziorvosokat. Az egészségügyi államtitkár terve, hogy felülvizsgálják a praxisjogot, a szolgálatokat elveszik az önkormányzatoktól, és a járások alá rendezik, az egész folyamatért pedig az Országos Kórházi Főigazgatóságot teszik felelőssé. Mindez a lakosság egyes rétegei számára azt jelentheti, hogy az eddig gyalog tíz percnyire levő háziorvosi rendelő helyett esetleg a jövőben a járási egészségközpontokba kell majd bejárniuk. Azzal pedig – mutat rá a Válasz Online -, hogy
a háziorvosi ellátást elveszik az önkormányzatoktól, folytatódik a csendes politikai reform is: az oktatás, a rendszeres segélyezés után az egészségügyi ellátás maradéka is elkerül a településektől. Kiüresítik őket.
Az államosítás és a centralizáció ráadásul a rendszer alapproblémáját, vagyis hogy nincs elegendő háziorvos, nem oldja meg.