Az Vác.hu is beszámolt róla korábban, hogy nem indul gördülékenyen az új üvegvisszaváltási rendszer. Van, hogy az ún. repont automaták nem működnek megfelelően, máskor a telefonos alkalmazással van probléma. A lakossági lelemény azonban ebben az esetben is felszínre tört, számos csoportban terjednek gyakran meglepő de mégis hasznosnak látszó tippek a közösségi médiában, ezeket gyűjtötte össze a HVG.
Sokaknak okoz bosszúságot a MOHU által üzemeltetett új üvegvisszaváltási rendszer. Az automatákból eleve nincs elég, amelyek vannak, azok pedig túl gyorsan telnek meg, vagy pedig gyakran hibásodnak meg. A túl gyors telítődést a MOHU nemrég azzal magyarázta, hogy az emberek gyorsabb ütemben váltják vissza a palackokat, mint amilyen tempóra eredetileg számítottak, de a problémákat folyamatosan igyekeznek kezelni. A HVG vette észre, hogy a közösségi médiában számos csoportban terjednek olyan tippek, amelyek megkönnyíthetik a gyerekcipőben járó rendszer, pontosabban az automaták és a telefonos alkalmazás használatát.
A gondok gyakran már az azonosításnál kezdődnek: aki telefonos applikációt használ, annak egy a telefonja képernyőjén megjelenő QR-kódot kell leolvastatnia az automatával. Ha ez nem sikerül, érdemes a telefon képernyőjén a fényerőt maximálisra állítani. A sötét módot is célszerű világosra váltani. Ha az azonosítás így sem sikerülne, akkor persze választható az utalvány kérése is.
A leggyakoribb probléma, hogy az automata nem akarja elfogadni a behelyezett palackot vagy dobozt. Érdemes ilyenkor ellenőrizni, hogy biztosan szerepel –e a visszaválthatóságot jelző logó, ugyanis számos még nem visszaváltható termék lehet forgalomban. Aki használja az applikációt, a visszaválthatóságot az alkalmazásban található vonalkód olvasóval is ellenőrizheti. A már rutinosabb üvegvisszaváltók azt is megfigyelték, hogy érdemes vonalkóddal felfelé behelyezni a palackokat és dobozokat. Ha az automata így sem veszi vissza a csomagolást, ellenőrzni kell, hogy a palack vagy doboz nem sérült, horpadt –e a vonalkódnál. „Meleg víz, egy kávéskanál szódabikarbóna és egy kevés ecet a palackba, majd rácsavarni a kupakot megrázni és kicsit várni. Az ecetsav és a nátrium-hidrogén-karbonát reakcióba lépnek egymással, amely során szén-dioxid keletkezik, ami a lezárt palackban túlnyomást okoz, és eltünteti a horpadásokat.” – tanácsolja az egyik felhasználó.
Ha az automata megtelik, a visszaváltás szintén leáll. Ebben az esetben célszerű egy bolti dolgozó segítségét kérni: sok helyen figyelték meg, ha ilyenkor kissé összerázzák az automata tárolóját, hely szorul még néhány palacknak.
Ami a pénzvisszautalások gyakori késlekedését illeti, arra azonban még a lakosság sem talált biztos tippet – a felhasználók általában a teljes rendszerre vonatkoztatva türelmet javasolnak egymásnak.