A dunavirág a tiszavirághoz hasonló rovar, mely augusztus közepén-végén kezdi meg násztáncát. Esztergomnál már javában zajlik, hamarosan pedig Szentendrénél, Vácnál és Budapesten is megcsodálhatjuk. A látványos jelenség nagyjából szeptember elejéig a kora esti óráktól, alkonyattól kezdve figyelhető meg. A rovar védett, mindamellett, hogy a város fényeihez repülve tömegesen pusztulnak el a lámpáknál.
A dunavirág kisebb a Tiszán előforduló rovarokhoz képest, mérete csupán három centiméter. Kifejlődésük sem tart három évig, a dunavirágok egyetlen év leforgása alatt átalakulnak. A tízezer forint természetvédelmi értékű, védett rovarok tízezrei láthatók már most Esztergomnál, hamarosan pedig a Duna teljes szakaszán megjelennek. Igazi kuriózum ez, hiszen az 1960-as évektől több évtizedig nem volt dunavirágzás, kipusztultnak hitték a fajt.
A nem megfelelő szennyvízkezelés nem kedvezett a fátyolos, fehér szárnyú rovaroknak. A körülmények azonban javultak, feltehetően a Duna vize is oxigéndúsabbá és tisztábbá válhatott, hiszen 2012-ben ismét megjelentek a kérészek a folyón. Azóta pedig minden évben rövid ideig megfigyelhetjük a nászukat. A Dunán kívül annak mellékfolyóin is zajlik a rajzás, csodálatos látványt nyújtva az Ipolyon, a Rábán és a Garamon. (Fotó: elte.hu)