A Hargita megyei katasztrófavédelem (ISU) közlése szerint életét vesztette egy 17 éves diák Székelyudvarhelyen, akit a Tamási Áron Gimnázium diákotthonának egy leomlott épületrésze temetett maga alá hétfőn. A romok alól három diákot sikerült kimenteni, kettő közülük nincs életveszélyben a harmadik viszont kómában van.
A katasztrófavédelem szóvivője a Digi24 hírtelevíziónak elmondta: a nagy erőkkel helyszínre érkező tűzoltók három 15-17 év közötti diáklányt mentettek ki a romok alól, ketten eszméletüknél voltak, a harmadik, szívleállással kihozott lányt sikerült újraéleszteni, de állapota továbbra is súlyos, lélegeztetőgépen van.
A negyedik áldozatot végül helyi idő szerint 19 óra előtt tíz perccel eszméletlen állapotban emelték ki a romok közül. A katasztrófavédelem 19:30-kor közölte, hogy az áldozat újraélesztése nem járt sikerrel.
Időközben kiderült azt is, hogy az életét vesztett diák a Dr. Palló Imre Művészeti Líceum tanulója volt.
A legfrissebb hírek a három, sérülten kórházba szállított személy közül, az egyik diáklány élete veszélyben van. A lányt a Marosvásárhelyi Klinikai Sürgősségi Kórház intenzív osztályán ápolják, mély kómában van, lélegeztetőgépen.
Az egyik erdélyi portál információi szerint az összedőlt kollégium a Tamási Áron Gimnázium egyetlen, még renoválásra váró épülete volt, miután az utóbbi években a tanintézmény főépületét és az Iskola utcában található régi zárda épületét is teljesen felújították a magyar állami támogatásoknak köszönhetően. Laczkó György igazgató a lapnak úgy nyilatkozott: a diákotthon felújítására jövőre érkezhet további anyaországi támogatás, de máris zajlanak halaszthatatlan munkálatok a Márton Áron téren található épület udvarán.
Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal helyszínen tartózkodó szóvivője az Agerpres hírügynökségnek azt mondta, a bentlakás a városi szennyvízhálózathoz való csatlakoztatásán dolgoztak. A szóvivő szerint ezek a munkálatok valószínűleg kapcsolatban állnak a falomlással, ugyanis a bentlakás udvarán is ástak, közvetlenül a fal mellett, de az épület alatt is.
A tájékoztatása szerint a munkálatokra az iskola kötött szerződést, figyelembe véve, hogy a bentlakás épülete a katolikus egyház tulajdonában van.
Ligia Deca oktatási miniszter a székelyudvarhelyi eset után azt nyilatkozta: mindent megtesznek a minisztériumban és minden segítséget megadnak az intézménynek. A miniszter hétfő este sürgősen összehívta az oktatási minisztérium vezetőségét, hogy meghatározzák, hogyan tud az intézmény segíteni, hogy támogatást nyújtson Székelyudvarhelyen.
Az 1910-ben épült intézménnyel kapcsolatban Deca azt mondta, hogy nem tudni pontosan, hogy szeizmikusan veszélyeztetettnek minősül-e, de az ilyen épületek megerősítése a helyi közigazgatás feladata.
Vác 1997 óta testvérvárosa Székelyudvarhelynek és az eset után Matkovich Ilona városvezető levélben fejezte ki együttérzését és részvétét a város polgármesterének, Gálfi Árpádnak. Jelezte, Vác kész segíteni bármiben Székelyudvarhelynek.
„Kérem a Polgármester urat, hogy minden lehetséges módon tolmácsolja a váciak szolidaritását, együttérzését települése polgárai felé” – írta levelében Matkovich Ilona.