Természetesen itt is olyan kérdések szerepelnek, amelyek a kormány álláspontjának megfelelő válasz megadására sarkallják a kérdőívet kitöltőket.
Magyarország kormánya online párbeszédben kérdezi meg a polgárok véleményét a zöldenergiáról. 13 fontos kérdésben várják a véleményeket a napelemektől a rezsicsökkentésen át az elektromobilitásig – jelentette be Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója. A konzultációs ívet bárki kitöltheti online április 15-ig, de szó szerint bárki. A hvg cikke szerint, bár a kitöltés előtt meg kell adni egy sor személyes adatot (egyebek mellett név, cím, telefonszám, e-mail-cím), de ez pusztán adatgyűjtésnek tekinthető, a kérdőív valótlan adatok megadásával is megnyitható, a rendszer nem küld visszaigazoló e-mailt vagy sms-t sem. Ugyanakkora kérdések beküldésekor a rendszer hozzájárulást kér ahhoz, hogy a kormány kapcsolatba lépjen a kitöltővel.
A kérdéseket, ahogy a rendes „nemzeti konzultációk” esetében is, úgy fogalmazták meg, hogy a kormány álláspontjának megfelelő válasz felé tereljék a válaszadókat:
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy a zöldenergia bővítése közös ügyünk?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy Magyarország energiaszükségletének egyre nagyobb részét fedezze zöldenergia felhasználásából, az azonnal fel nem használható energiát pedig tárolja későbbi felhasználásra?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy a Kormány támogassa a zöldenergia termelésének és tárolásának további térnyerését?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy a Kormány továbbra is a legszigorúbb környezetvédelmi elvárásokat fogalmazza meg a hazánkban megvalósuló beruházásokkal kapcsolatban, továbbá a hatóságoktól a jogszabályok betartásának folyamatos és szigorú ellenőrzését követelje meg?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy a Kormány olyan zöldipari fejlesztéseket, a zöldinnovációt és a high tech energiatárolók elterjedését segítő beruházásokat támogasson, amelyek révén részt veszünk a világban zajló technológiai és zöldgazdasági versenyben?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy Magyarország geotermikus potenciáljának hatékonyabb kiaknázása érdekében a Kormány további támogatási programokat indítson?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy a Kormány támogassa a helyi közösségek, különösen a vállalkozások által megtermelt energia egymás közötti, helyben történő megosztását, felhasználását?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy Brüsszelnek változtatni kell elhibázott klímapolitikáján, amelynek árát ráadásul a lakossággal fizettetnék meg a nagyvállalatok helyett, amelyek a legnagyobb hasznot húzzák a szén-dioxid-kibocsátásból?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy a Kormány támogassa közintézményeink energetikai korszerűsítését és alacsony energiaigényű új ingatlanok építését a zöldenergia részarányának növelése és a rezsiköltségek alacsonyan tartása érdekében?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy a Kormány támogassa a biztonságos és karbonsemleges atomenergia részarányának növelését?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy Magyarország a közlekedésben is több zöldenergiát használjon, ezért a Kormány a továbbiakban is támogassa a tisztán elektromos járművek térnyerését?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy Magyarország részt vegyen az elektromosjármű-gyártásban és az ahhoz kapcsolódó iparágak és területek fejlesztésében?
- Ön inkább egyetért vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy a Napenergia Plusz Program folytatása és hasonló támogatások biztosítása kiemelten szolgálja a háztartási zöldenergia-előállítás és -tárolás részarányának növelését?
Minden kérdéshez egy rövid magyarázat is tartozik, de itt is csak a kormányzati érvek kapnak helyet, az esetlegesen felmerülő ellenérvek nem. Ami az akkugyárakat illeti, az erre vonatkozó kérdésnél azokat a kérdőív nevén se nevezi, csak mint az elektromosjármű-gyártáshoz „kapcsolódó iparágak és területek” hivatkozik rájuk. A kérdéshez fűzött magyarázat:
„Magyarországon ma az autóipar közvetlenül és közvetve 500 ezer embernek ad munkát. Az ő munkahelyeiket csak akkor tudjuk megvédeni, ha Magyarország részt vesz a világban zajló, az autóipart jelentősen érintő új technológiai versenyben. Ha nem alkalmazzuk az új technológiát, akkor a következő évtizedeket meghatározó fejlesztések nem Magyarországon fognak megvalósulni, ezzel elveszítjük versenyelőnyünket és gazdasági teljesítőképességünket, illetve munkahelyek ezreit.”
Az akkuiparral kapcsolatos kritikákról (környezetszennyezés, egészségkárosítás, vendégmunkások alkalmazása, stb.) nem történik említés.