A világ minden táján, s minden kultúrában megemlékeznek a halottakról, így van ez a keresztény egyházon belül is. Bár mindkét ünnepet november elején tartják és az elhunytakra való emlékezéshez kapcsolódnak, különböző célokat szolgálnak.
A keresztény egyházon belül a halottak napja ma is egységes ünnep, a mindenszentek azonban a katolikus és az ortodox egyház ünnepévé vált az idők folyamán.
- November 1. a mindenszentek ünnepe: a katolikus egyház ezen a napon minden szent előtt tiszteleg, azok előtt, akiket az egyház szentté avatott, tehát már elérték a mennyországot. A mindenszentek már a IV. században megjelent a keresztény naptárban, később IV. Gergely pápa kötötte a mai naphoz. Ez a nap a szentek példájának követésére, tiszteletére és lelki elmélyülésére ösztönöz a hívők között.
- November 2. nem csak a szentekre, hanem az összes halottra, különösen az elhunyt rokonokra, barátokra való emlékezés napja, a keresztény hiedelmek szerint azokra, akik még a purgatóriumban várják várják az üdvösséget, még nem jutottak el a mennyországba. A halottakról a harmadik századtól kezdve emlékeztek meg a szentmiséken.
Az elhunyt ősökre, rokonokra, barátokra tehát november 2-án emlékszünk, hogy a megemlékezés koszorúit és mécseseit mégis a legtöbben november 1-én viszik el a temetőkbe, annak a régi rendszer az oka: a régi időkben egy napot napnyugtától napnyugtáig számoltak. Ezért van az, hogy a hagyományt tartva, ma is a temetők “Mindszentek estéjén, éjszakáján világítanak”.