Február elsején Pest megyében is elindult az új ügyeleti rendszer. A megye 187 településén a szolgáltatók helyett a mentőszolgálat és háziorvosok látják el az ügyeletet. A korábbi 52 ügyeleti pont helyett februártól mindössze 18 helyen működik ügyelet, ebből mindössze három gyermekorvosi.
A problémák már az új rendszer elindulásának ötödik napján jelentkeztek: ekkor egy szentendrei nő öt és fél órát várt arra, hogy az ügyeletes orvos kiállítsa apja halotti bizonyítványát. Március 15-én reggel nem volt asszisztens a váci orvosi ügyeleten, ezért csak a városi kórház gyerekosztályán kapott ellátást egy fulladó kisfiú. Itt szerencsére – az ügyelet megkerülésével – jól végződött az eset, de máskor a gyermekorvos hiány tragédiákba torkollott.
- Február 25-én Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, Porcsalmán egy egyéves kisfiú vesztette életét azután, hogy a szülei elvitték a mátészalkai ügyeletre. Az ügyeletes orvos egy kúpot írt fel a kicsinek, majd hazaküldte. Másnapra a gyerek nem lett jobban, ezért ismét elvitték a háziorvoshoz. Ott már újra kellett éleszteni, az életét azonban már nem sikerült megmenteni. A család feljelentést tett.
- Február elején tüdőgyulladás következtében meghalt egy 13 éves nagyecsedi lány, akit korábban mind a háziorvosa, mind az orvosi ügyelet hazaküldött. Két órával később már a gyermeksürgősségin vizsgálták, onnan a nyíregyházi kórházba szállították, de az ő életét sem sikerült megmenteni. Az esetről beszámoló RTL-nek a szülők azt mondták, hogy a háziorvos vírusra gyanakodott, és hazaküldte a családot.
- A magas láz miatt a mátészalkai ügyeletre vitték a lányt, de onnan is hazaküldték, és azt javasolták, ha romlik a helyzet, akkor menjenek a gyereksürgősségire. Erre azután került sor, hogy a lány vér hányt. Onnan egyenesen a nyíregyházi kórházba irányították, de reggelre meghalt. A szülők ebben az esetben is feljelentést tettek, hogy kiderüljön, történt-e mulasztás. Az ügyeletet biztosító Mentőszolgálat szerint nem észleltek súlyos állapotra utaló tüneteket.
Az Átlátszó által megkérdezett gyermekorvosok szerint nincs rendben, hogy ahol megszűnt a gyermekorvosi ügyelet, felnőttekkel dolgozó háziorvosok vizsgálják a gyerekeket: „a gyerek ugyanis nem kicsi felnőtt”, és kérdéses, hogy a háziorvosok mennyire tudnak felelős döntéseket hozni, ha „20-30 éve nem láttak gyereket közelről”.
A Mentőszolgálat sajtóreferense a nyilvánvaló tragédiák ellenére úgy látja, jól működik az ügyelet, mindenki megkapta a betegellátást, nincs túlterheltség sem. Győrfi Pál kincstári optimizmusát azonban sem a szülők, sem a szentendrei térség leterhelt gyermekorvosai nem osztják. Nekik nem csak a betegek ellátásával kell foglalkozniuk, elvileg ügyeletet is kell vállalniuk a térség három gyermekügyeleti központjában. Ez legjobb esetben is 40 kilométerre van, de ha Szentendréről Ceglédre kell menni ügyelni, az 96 kilométert jelent – csak oda. A helyzetet nehezíti, hogy az ügyeleti és a rendelési idők összecsúsznak, gyakorlatilag kivitelezhetetlen, hogy az orvosok időben felvegyék a munkát. Az Átlátszónak több gyerekorvos is azt mondta, helyben természetesen szívesen ügyelnek, ha arra van szükség, de nem akarnak még utazással is időt tölteni.