Érdekes kijelentés ez egy olyan kormány képviselőjétől, amely mindenfajta környezetvédelmi megfontolás nélkül építi országszerte a vízigényes és vízszennyező akkumulátorgyárakat.
A vízügyi területen dolgozók az emberek jólétének alapvető szükségletéért dolgoznak, és egyben a békéért is – erős felütéssel kezdte beszédét a belügy parlamenti államtitkára a víz világnapja alkalmából adományozott elismerések átadási ünnepségén. Rétvári Bence ünnepi köszöntőjében arról beszélt, hogy a világban dúló háborúk sok esetben a vízért folynak, és az éghajlat változásával ez a veszély nem csökkenni, hanem nőni fog. Szavai szerint a békét szolgálja, ha a szakemberek azon munkálkodnak, hogy mindenkinek legyen elegendő vize.
Vác országgyűlési képviselője kiemelte: a klímaváltozással egyre fontosabbá válik a vízügyi terület munkája. Ezért a kormány is megerősítette ezt a szakterületet és szívén viseli a dolgozók megbecsülését. Rétvári Bence megköszönte a vízügy munkatársainak helytállását és teljesítményét, hangsúlyozva: a magyar vízigazgatás európai mércével mérve is jóval nagyobb biztonságot garantál, mint más országoké. Érdekes kijelentések ezek egy olyan kormány képviselőjétől, amelynek vezetője szerint földszintes érv”, hogy nincs elég víz, „pedig mindenki tudja, hogy folyóink vize befolyik az országba”.
Azt pedig sajnos már a váciak is tudják, hogy milyen környezetszennyezéssel járnak az országszerte gombamód szaporodó, kiemelkedően magas vízhasználatot igénylő akkumulátorgyárak: tavaly novemberben Václigeten, a Gőzös utcában egy gépjármű alatt beszakadt az úttest.
A vizsgálat kiderítette, hogy a gödi Samsung gyár szennyvízvezetéke sérült meg, és az így elszabadult nagy mennyiségű szennyvíz mosta alá a vasúti töltés melletti területet. Most már azt is tudjuk, hogy az ún. N-metil 2 pirrolidon nevű rákkeltő és magzatkárosító anyagot találták meg 2022-ben a gödi kutakban (és a levegőben) a GÖD-ÉRT egyesület által megrendelt vizsgálat során. Ekkor derült ki – igaz, bírósági eljárás kellett hozzá – hogy Samsung gyár területén lévő monitoring-kútból 2016 óta nem vettek vízmintát, ráadásul a kutat 2018-ban be is temették. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a hatóságok a felszín alatti vizekben nem vizsgálják az akkumulátorgyártás során használt veszélyes anyagokat.