A belügyi államtitkár szerint a megnövekedett kínai turistaforgalom miatt van rájuk szükség.
A német Die Welt írt arról először, hogy Pintér Sándor a kínai közbiztonsági miniszterrel aláírt egy megállapodást, amely értelmében közös járőrszolgálatot látnak el hamarosan a magyar és a kínai rendőrök. A Belügyminisztérium a Telexnek megerősítette az értesülést és azt írták, hogy az együttműködés „segíti a két ország állampolgárai és hatóságai közötti hatékonyabb kommunikációt, és javítja a belbiztonságot és a közrendet.” Hozzátették, hogy „magyar rendőrök is segítik horvát kollégáik munkáját a horvát tengerparton a turisztikai főszezonban, osztrák rendőrök is láttak már el magyar kollégáikkal közös szolgálatot a Balatonnál”.
A megállapodás kritikusai viszont attól tartanak, Kína a rendőrökkel Magyarországon is ellenőrizné az állampolgárait. “A kínai befektetésekkel sok kínai állampolgár is érkezik Magyarországra. A kínai állam szempontjából ezeket az embereket ellenőrizni kell” – mondta Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró a német lapnak, szerinte nyilvánvaló, hogy Kína meg akarja teremteni ennek a kereteit.
Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője most rákérdezett arra, hogy pontosan „miről állapodott meg a miniszterelnök és Vang Hsziahong kínai közbiztonsági miniszter?” Kérdésében az ellenzéki politikus kiemelte: „Kína az elmúlt években kamerahálózatok összekapcsolásával és a hírhedt kreditrendszer kialakításával totális kontrollra alkalmas megfigyelőállamot igyekszik kialakítani, amit sajtóhírek szerint elsősorban az ujgur kisebbség ellen vet be. Különösen aggályos a látogatás és annak témája az Átlátszó portál által 2021-ben nyilvánosságra hozott információk kapcsán. Az oknyomozó portál azt írta, hogy folyamatban van a Magyarország biztonsági kamerarendszereit felújítani és egy nagy hálózatba összekötni hivatott Szitakötő-projekt”.
A kormány nevében Tordainak Rétvári Bence válaszolt. A belügyi államtitkár azt írta,
„hogy a kínai rendőröknek Magyarországon intézkedési, rendőrségi jogkörei nem lesznek, továbbá önállóan nem járőröznek majd, csak magyar rendőrrel járőrpárban”.
Rétvári azzal érvel a kínai rendőrök magyarországi járőrözése mellett, hogy más országok rendőrei is szoktak Magyarországra érkezni, és magyar rendőrök is teljesítenek szolgálatot a turistaszezonban például Horvátországban. Az államtikár szerint nálunk is csak erről van szó: a rengeteg kínai turista miatt van szükség a kínai rendőrökre. Válaszában a belügyi államtitkár azt is kiemeli, hogy a kínai rendőrség nem vett részt az ún. Szitakötő-projekt kiépítésében. 2019 januárjában írt arról a 24.hu, hogy rengeteg állami pénzbe kerül a Belügyminisztérium központi figyelőrendszere, az ún. Szitakötő-projekt. Ennek lényege, hogy Pintér Sándor belügyminiszter Orbán Viktor kormányfő támogatásával olyan hardverek és szoftverek beszerzését célozta meg, amikkel a hatóságok másodpercek alatt kideríthetik egy-egy keresett személyről vagy autóról, hogy éppen benne van-e az országos rendszer valamelyik kamerájának a látóterében, vagy hogy korábban ki hol járt.