Korrupciós bűncselekmények miatt emeltek vádat a zuglói és az újbudai parkolási rendszerrel, valamint a BKV informatikai keretszerződésével kapcsolatos ügyben hét ember, köztük Horváth Csaba zuglói polgármester, Tóth Csaba volt országgyűlési képviselő, Baja Ferenc volt miniszter és Molnár Zsolt országgyűlési képviselő ellen, olvasható a Központi Nyomozó Főügyészség az MTI-nek elküldött közleményében – írta meg a telex.hu.
A portál azt írja, a vádirat Zuglót érintő részének lényege szerint 2016-ban a kerületben bevezetett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére közbeszerzési eljárásokat folytattak le.
„Horváth Csaba – a Fővárosi Közgyűlés tagjaként – és Tóth Csaba – a kerület országgyűlési képviselője – a feladat elvégzésére előre kiválasztott egy gazdasági társaságot. Azért, hogy az érintett cég nyerje el a pályázatot, a két politikus befolyásuk érvényesítését ajánlotta a cég képviselőinek. A politikusok közreműködésükért a pályázat elnyerését követően, 2017 és 2019 között havi rendszerességgel 10-15 millió forintot kaptak”
– olvasható a vádiratban, ami szerint Újbudán a közbeszerzés elnyerése után – ugyanez a társaság üzemeltette 2017 és 2020 között a fizetős parkolási rendszert. A vádirat szerint a szerződéses jogviszony gördülékeny működése és a jóváhagyásra kerülő teljesítésigazolások problémamentes kiállítása érdekében a cég havi 4 millió forintot fizetett a Polgármesteri Hivatal egyik vezetőjének. A cég képviseletében eljáró személy érdekeltségébe tartozó másik cég 2019-ben informatikai szolgáltatásokra irányuló keretszerződést kötött a Fővárosi Önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló Budapesti Közlekedési Zrt.-vel – írták.
A vádirat szerint Baja Ferenc volt miniszter és egykori országgyűlési képviselő a cég tendernyertességének esetére 30 millió forintot kért azért, hogy a szerződés létrejöttét és fenntartását – a korábban betöltött pozícióiból és a meglévő politikai kapcsolataiból eredően meglévő befolyásának érvényesítésével – ne akadályozza. Később Baja Ferenc „egy állított szerződéses probléma elhárításáért további 7 millió forintot vett át, ezt követően további havi 2-3 millió forintot kért közbenjárásáért” – írta a főügyészség. Azt is hozzáteszik, hogy a vád szerint az erről a korrupciós megállapodásról értesülő Molnár Zsolt országgyűlési képviselő szintén részesedést akart az ügyletből, ezért Baja Ferenc a szerződés meg nem támadásáért 40 millió forintot kért Molnárnak.
Molnár Zsolt mentelmi jogát még április 10-én függesztette fel a parlament, miután március elején a legfőbb ügyész befolyással üzérkedés bűntette miatt kezdeményezte azt. A képviselőt április 25-én hallgatták ki gyanúsítottként. A gyanú szerint a politikus 40 millió forint kenőpénzt vett át egy cégvezetőtől 2019-ben, hogy politikai befolyását felhasználva ne akadályozza a cég győzelmét a BKV által kiírt informatikai beszerzésen. A kft. megnyerte a tendert, a férfi 2019. augusztus 6-án egy budapesti parkban 40 millió forintot adott át Molnár Zsoltnak. Az ügyészség szerint Molnár Zsolt ezzel társtettesként elkövetett befolyással üzérkedés bűntettét valósította meg. Molnár Zsolt az RTL-nek akkor azt mondta, hogy sem bőröndben, sem táskában, sem zacskóban nem vett át 40 millió forintot, a meghallgatás után úgy nyilatkozott, hogy ártatlan, és panaszt tett a szerinte alaptalan gyanúsítás ellen – írja a telex.
A Magyar Nemzet korábban a birtokába jutott vallomásrészletek alapján azt írta, hogy Horváth Csaba mellett Tóth Csaba több mint negyedmilliárd forintot vett át feketén.
A Központi Nyomozó Főügyészség vádiratában azt indítványozta, hogy a bíróság ítélje a politikusokat végrehajtandó szabadságvesztésre, tízmillió forintot meghaladó pénzbüntetésre, továbbá rendeljen el velük szemben vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig – írják.