A Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorának vendége volt Rétvári Bence. A belügyi államtitkár azt mondta, Magyarország nem fogadja el az Európai Unió Bíróságának az országot a migráció elleni fellépés miatt elmarasztaló ítéletét. Rétvári szerint ez „nyilvánvalóan nem jogi ítélet, hanem politikai nyomásgyakorlás”. Azért szabtak ki az eredeti indítványhoz képest hetvenszeres, rekordmértékű bírságot, hogy rávegyék Magyarországot, engedje be az illegális migránsokat, álljon be a sorba, ahogy Európa számtalan országa, amely megszavazta a migrációs paktumot, ami az illegális bevándorlók automatikus átvételét és szétosztását jelenti. Magyarország azonban bármekkora nyomás nehezedik is rá, nem enged, ahogy a déli határvédelemből sem – hangoztatta a politikus, aki teljes mértékben jogtalannak és alaptalannak nevezte a bírságot, amelyet – mint mondta – Magyarország nem fog megfizetni.
Ez az érvelés – miszerint azért kapta Magyarország az uniós bírságot, mert nem hajlandó migránsokat befogadni, holott az EU-ban ezt kötelező tették – egész egyszerűen nem igaz.
A valóságban a bírságot azért kapta a magyar kormány, mert nem hajlandó alkalmazni azokat az uniós jogszabályokat, amelyek előírják, hogy tisztességes eljárásnak kell alávetni a menedékkérőket. Az összeg pedig nem azért ilyen magas, mert az Európai Bizottság zsarolni akarja hazánkat, hanem azért, mert 2020-ban már egyszer született egy ítélet (akkor még bírság nélkül), de a magyar kormány már akkor sem hajtotta végre a kért változtatásokat a menekültügyi szabályozásban. Ezért az Európai Bizottság 2022. február 21-én ismét az EUB-hez fordult, de most már nem az önkényes menekültügyi szabályok miatt, hanem azért, mert a kormány látványosan szembefordult az uniós jogrenddel, amikor elszabotálta az őt kötelező ítéletet. (Az uniós tagállamok mindegyike, így Magyarország is köteles betartani az uniós jogszabályokat, ezek felsőbbrendűségét mi is elfogadtuk, amikor csatlakoztunk az EU-hoz.) Ebben a „második” perben született meg a mostani ítélet, amelynek értelmében valóban rendkívül magas összegre, 200 millió euróra (80 milliárd forint) büntették hazánkat. Ez ráadásul minden egyes nappal napi 1 millió euróval (kb. 400 millió forint) nő, amíg nem vagyunk hajlandók eleget tenni a kötelezettségünknek. A rekordösszegű bírság csakis a kormány hibája. Négy év alatt az Európai Bíróság is belátta: szép szóval nem, csak kemény eszközökkel lehet rávenni Magyarországot arra, hogy betartsa az uniós szabályokat.
AJÁNLÓ: Bár nincs környezethasználati engedélye, új csarnokot építhet a gödi Samsung