Hírek |
Kowalsky meg a Vega 2003 óta hirdeti a pozitív életszemléletet, szövegcentrikus dalaik miatt rendkívüli népszerûségnek örvend a csapat, mindenkit megérintenek elgondolkodtató, lélekmelengetõ számaik. Ars poeticájuk az élet értelmének keresése, ezt a filozófiát próbálják közvetíteni 16 éve változatlan intenzitással. Az idei interjúsorozat utolsó interjúja a Vigalom zárónapján, a Duna-parti Nagyszínpadon fellépõ Kowalsky meg a Vega zenekar alapító-basszusgítárosával, Szórád „Jimmy” Csabával készült.
A rajongóitok szerint dalaitok mindegyike olyan, hogy ha az ember hallgatja, úgy érzi, hogy személyesen neki szól, az õ feladatairól, az õ életérõl, honnan jön ez az ihlet, honnan merítetek ezekhez a szövegekhez?
Én is csak csodálkozni tudok azon, hogy Kowa milyen tempóban mennyi és milyen jó szöveget tud írni. Nyilván az nem titok, hogy Kowa elég vallásos ember és a zenekaron belül lassan ez mindenkirõl elmondható, és mivel úgy gondoljuk, hogy a Kowalsky meg a Vegának az elsõ számú feladata az életigenlés és az, hogy az emberek mosolyogva és feltöltõdve térjenek haza egy koncertrõl, azt gondolom, hogy ez ebbõl fakad, ebbõl fakadhat. Igazából az életbõl merít, ezek a szövegek nagyon egyszerûen meg vannak fogalmazva, és ha a sorok mögé lát az ember, akkor, mindenki a saját életére is ráismer, amennyiben nyitott erre a szövegvilágra és erre a zenei mûfajra.
Mikor jöttetek rá, hogy ezt a fajta dolgot, az élet értelmének keresését kell a zenétekkel és a szövegeitekkel közvetítenetek?
Már rögtön az elsõ lemeznél. A zenekarnak volt egy tíz éves erõltetett menete, ami 2013-ra érett be, akkor sikerült a Kowalsky meg a Vegának az Amilyen hülye vagy címû dallal átütõ sikert elérnie. Azonban az elsõ lemeztõl megfigyelhetõ, hogy semmi különbség sincs a kezdetektõl a szöveg világát tekintve. Talán az zenei hangzás valamelyest változott, nyilván mi is változtunk az elmúlt 16 évben, de azt gondolom, hogy a Kowalsky meg a Vegának az elsõ lemeztõl ez az ars poeticája.
Hogyan alakult ki hozzá a csapat, mindenki ugyanazokat a nézeteket vallja?
A mostani formáció egy nagyon hosszú úton alakult ki, igazából 2003-ban volt a Kowalsky meg a Vegának az elsõ koncertje, decemberben. Én vagyok Kowával legrégebb óta, én 2005 májusában csatlakoztam a zenekarhoz és utána volt nagy jövés-menés, de 2012-ben ültünk le és beszéltük meg, hogy akkor komolyan elkezdünk a zenekarral dolgozni, ennek a gyümölcse tulajdonképpen az, ami az elmúlt években történik a zenekarral. Teljesen más embereket kell elképzelni, sok esetben teljesen más világnézeteket valló embereket, és a zenekar nem csak ebbõl a hat fõbõl áll, hanem egy nagyon komoly team kíséri, úgy, hogy nálunk mindenféle ember megtalálható, nyitottak vagyunk mindenre, semmi elõl nem zárkózik el a zenekar. Azt gondolom, talán ez is lehet a sikerének a titka.
Úgy tudom, hogy te 2010-ben elhagytad a bandát, de 2012-ben visszatértél. Mennyire viselték meg a lelkedet ennek a tagcserés idõszaknak a konfliktusai?
2010-ben hagytuk el Socival, akkor bomlott fel az a Kowalsky meg a Vega, amibe Cha-Cha, Sóder, Kowa és én voltunk négyen, ott rengeteg meg nem beszélt probléma volt, amit meg kellett oldani, és fel kellett ehhez nõni. Azt gondolom, hogy ez megviselt mind a négyünket, aztán Cha-Cha kiköltözött Ausztráliába, de 2012-ben Soci, Kowa meg én leültünk és átbeszéltünk mindent. Nem tartott sokáig a megbeszélés, mind a hárman tudtuk, hogy együtt szeretnénk zenélni. Nem volt egy jó idõszak, de szükség volt erre ahhoz, hogy most a Kowalsky meg a Vega itt tartson, ahol most tart.
Mit üzennek a dalaitok valójában, üzenetek egyáltalán?
Mindenkinek mást jelent, egy három éves gyerkõcnek is jelent valamit egy Kowalsky meg a Vega dal, és egy hetven éves idõsebb embernek is, és nyilván nem ugyanazt fogják leszûrni abból a dalból. Azt lehet megfigyelni, hogy több generáció is jár a koncertjeinkre, azt lehet mondani, hogy családi programmá vált egy Kowalsky meg a Vega koncert, amiért nagyon hálásak vagyunk. Úgy gondolom, hogy mindenki másképp értelmezi, mindenkinél másképp csapódik le.
Az idén megjelent tizedik albumotok is nagy sikernek örvend, Vácon mire számítsunk, lemezbemutatóra vagy az elmúlt 16 év kivonatára?
Mindig is úgy koncertezett a zenekar, hogy fontosnak tartunk bizonyos dalokat eljátszani, amit nem lehet a setlist-bõl kihúzni. Ez egy bõ 90 perces koncert lesz, azért ebben lesznek bõséggel új dalok, de nyilván azokat a slágereket, amiket a közönség mindenféleképpen elvár a zenekartól, azt igyekszünk teljesíteni. Minden dalt nem tudunk eljátszani, amilyen igények bejönnek a zenekarhoz, de igyekszünk azért az elmúlt 16 év minden szegletébõl meríteni.
Vácon már több ízben jártatok, mi a véleményed a Váci Világi Vigalomról, esetleg van valamilyen Váchoz köthetõ emléked vagy élményed?
Nekem a város nagyon tetszik, a Vigalomról pedig az a véleményem, hogy nagyon jó helyen van, jól megszervezett rendezvény, azokat a fesztiválokat kedvelem, amik a városban bent találhatók, azoknak sokkal jobb hangulata van, és könnyebben megközelíthetõ infrastruktúra szempontjából egy jobban felépíthetõ koncerthelyszín. Már régen játszottunk Vácon, már vagy három éve, úgyhogy jó lesz most vasárnap ott játszani, már nagyon várom.
A koncertre 2019. július 21-én 21:30 órakor kerül sor Vácon, a Duna-parti nagyszínpadon.
Az interjút készítette: Bodzás Szabolcs, a MIMK PR-és marketing munkatársa
Feladó: Városháza