A Virágos Vácért mozgalom szervezői az idei évben is virágosításra invitálják városunk lakóit. Az immáron 18. alkalommal megrendezett program keretében a jelentkezési határidő 2020. február 7. péntek 16 óra.

A programhoz való a jelentkezési lap – mely a további tudnivalókkal együtt megtalálható mellékletünkben is - a Váci Polgármesteri Hivatal portáján (2600 Vác, Március 15. tér 11.) személyesen vagy postán megküldve nyújtható be.

Az igénylők május 15.-17. között vehetik át az összeállított virág csomagokat a már megszokott, Park u. 3. alatti telephelyünkön.

Csatolt dokumentumok:
viragosjelentkezesi.pdf

Sport [2020. február 2., vasárnap]

Labdarúgás – Nem változott semmi

Február első vasárnapján folytatódott a másodosztályú focibajnokság. A váciak télen nem erősítettek, ott folytatták, ahol decemberben – igaz, akkor még Váchoz közelebb - abbahagyták: a vészes gólképtelenség ismét vereséget jelentett: Vác FC – Budaörs 0-1 (0-0).

A két Pest megyei csapat egyenként közel félezer kilométert utazott, hogy Balmazújvárosban lejátszhassa az egyébként váci pályaválasztói joggal megrendezett találkozót. (A mieink számára még legalább három „hazai” bajnoki szintén az NB II-ből kizárt balmaziak otthonában lesz majd!)

A tabellán jelentős ponthátránnyal sereghajtó váciak kezdték bátrabban a mérkőzést, majd a félidő felétől fokozatosan átvette az irányítást az ellenfél. Félóra elteltével a játékvezető színesítette a küzdelmet pár sárgalapos figyelmeztetéssel. A szünet előtti percekben pedig a kapujához szorította a mieinket a Budaörs, de szerencsére – és a most is magabiztosan védő Halasi Péter kapus jóvoltából - csak egy lesgólra futotta tőlük.

A térfélcsere után negyedóra kiegyenlített játékot követően egy szabadrúgást varázsolt a 16-os sarkáról a felső sarokba Zsóri Dániel, bizonyítva, hogy nem véletlenül nyerte el nemrég az adott esztendő legszebb góljáért alapított Puskás-díjat, 0-1. A kapott találat után már a váciak lettek aktívabbak, ám igazi eseményt továbbra is a gyakori laposztogatás jelentette: a meccs végére összesen hét sárgát villantott a játékvezető. A hajrában már nem változott az állás, gólszerzési lehetőségek inkább a budaörsiek előtt adódtak.

A 21 lejátszott bajnoki után 7 ponttal rendelkező Vác FC legközelebb ugyan idegenben lép pályára (február 9-én vasárnap délután kettőtől Dorogon), ám a mai „hazai” mérkőzéshez képest ehhez majd csak harmadannyi távolságot kell utaznia…

Sport [2020. február 1., szombat]

Kézilabda – Korrekt meccs a világsztárok ellen

Ahogyan azt előzetesen várni lehetett, megerőltetés nélkül is fölényesen győzött sereghajtó csapatunk ellen a férfi kézilabda sport egyik legjobb gárdája: VKSE KFT Vác – Telekom Veszprém 26-39 (7-18).

Az egyébként is elég vékony játékosállományú váci csapattól a december közepén lejátszott utolsó bajnoki mérkőzés óta is volt távozó. No, és persze az éppen ezen, Eger elleni hazai vereség után távozó Skaliczki László helyén is új vezetőedző ült: régi-új trénerként Gúnya Péter irányítja az igencsak megfiatalított váci legénységet.

Sok izgalmat nem hozott a papírformának megfelelő keretek között lejátszott 60 perc. Ahogyan a Liga kupát - amelyben megnyerte a csoportját, így az egyenes kieséses szakaszban is pályára lép majd együttesünk –, a bajnoki mérkőzéseket is inkább a jövő csapatának kialakítására használja majd a VKSE.

Az első percekben még egalizálta kétgólos hátrányát a Vác, és a félidő feléig csupán párgólos különbség alakult ki. Sajnos, a játékrész második részében nagyon megakadt a mieink támadójátéka. Átlövési kísérleteinket sorra lesáncolta a durva magassági fölényben lévő vendégfal, miközben a túloldalon zsinórban hét találattal szereztek nagy előnyt a vendégek. A 26. percben volt meg először a tízgólos differencia és bizony a 16. perctől a szünetig csupán egyetlen hálórongálásra futotta a lelkes, de kapura kevés veszélyt jelentő csapatunktól.

A második félidőben jelentősen csökkent a veszprémi védőfal hatékonysága és ezt – jobbára betörésekkel, vagy pozíciós játékkal – rendre jól használta ki a VKSE. Legeredményesebben éppen a mezőny legalacsonyabb kézilabdázója, a japán Keisuke Macura, aki féltucat gólig jutott.

A hazaiaknál mindenki bizonyítási lehetőséget kapott. A legnagyobb különbség 14 gólos volt (41. perc: 13-27), de csapatunk bizonyítási vágya szépen fialta a váci gólokat. Sőt, az utolsó tíz perc elején már az addigi legnagyobb hátrány felét ledolgozta a Vác (51. perc: 23-30). A hajrában aztán ismét sorjáztak a veszprémi találatok, ezúttal ötöt dobtak zsinórban. Ám összességében a nagy különbségű első után a második félidőt csupán két góllal veszítette el világhírű ellenfelével szemben együttesünk, ami mindenképpen megsüvegelendő tartásra és biztató jövőre utal.

A váciakra egy Fradi elleni idegenbeli feladat vár jövő pénteken, hogy aztán február 22-én szombaton este újra világnagyságok látogassanak a váci sportcsarnokba: akkor a szegediek produkcióját láthatják majd a váci sportbarátok.

Közélet [2020. január 31., péntek]

Érkezik a szemétdíjcsekk és a kukamatrica

A Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) a 2019 utolsó negyedéves szemétdíjának befizetésére postázta a csekkeket. A borítékban a lakosok és a vállalkozások többsége egy matricát is talál.

A tájékoztatás szerint a váci szemétszállítás szolgáltatója (Zöld Híd B.I.G.G. Kft.) a jövőben áttér a matricás rendszerre. Ez azt jelenti, hogy a polgárok és a szerződéssel rendelkező vállalkozások igazoló matricát kapnak, amit a kukán kell elhelyezni. A tájékoztatás szerint csak az ezzel jelzett edényzetet fogják üríteni. A matricát csak az élő szerződéssel bíró személyek és vállalkozások kapják meg.
Az új rendszer célja, hogy a szemétszállításért szerződés híján nem fizetők, a saját hulladékukat illegálisan, környezetszennyező módon, vagy más edényzetébe elhelyezők is az elvárt módon, a kötelező díjat befizetve vegyék igénybe a szolgáltatást. Ezért a cég kéri, hogy a megkapott matricát mindenki helyezze el a saját szemetes edényzetére, mert – az egyhónapos türelmi időt követően - csak az így igazolt, szerződés szerint fizető tulajdonosoktól viszik el a kitett szemetet.

Az új rendszerről szóló tudnivalókról részletesebben mindenki a levélben megkapott tájékoztatóból értesülhet. Kérjük a lakosságot, hogy kérdéseikkel, esetleges problémáikkal NE a váci önkormányzatot, hanem a tájékoztatóban megjelölt elérhetőségeken a szolgáltatót keressék.

(A cég lakossági tájékoztatói mellékleteinkben megtalálhatók.)

lakossagimatrica.pdf
matricatajekoztato.pdf

Sport [2020. január 31., péntek]

Labdarúgás – Újabb változás: irány Balmazújváros!

A legújabb tervek szerint a másodosztályú labdarúgó pontvadászat „tavaszi” folytatásának első négy „hazai” bajnokiját a Vác FC mégsem Balassagyarmaton, hanem Balmazújvárosban rendezi meg.

Mint ismeretes, a váci stadion felújítási munkálatai nem a várt ütemben haladnak, a többszöri határidő módosítás miatt aligha térhet haza a csapat tavasszal. Ezért minden, ebben a bajnokságban a mieink pályaválasztásával megrendezendő bajnokit Balassagyarmatra jelentettek be a mieink. Ám most a váci klub részéről Belák Gyula ügyvezető igazgató a sportnapilapnak elmondta: „Az NB II-es licencfeltételek miatt, illetve a sorsolás szeszélye folytán sajnos nincs lehetőség közelebbi helyszínen megrendezni ezeket a mérkőzéseket."

Tehát jelen állás szerint a most vasárnap 14 órától a Budaörs ellen lejátszandó mérkőzésen kívül még a következő találkozók megtekintéséhez is el kell utazni a Váctól közúton 231 km-re lévő balmazi stadionba:
Vác FC – Soroksár 02. 16. vas. 14.00
Vác FC – Ajka 03. 01. vas. 14.30
Vác FC – Kazincbarcika 03. 14. szo. 14.30

Érdekesség, hogy a megyei harmadik vonalban szereplő – szintén váci – Kék Duna SE (mivel ősszel minden hazai meccsét felcserélte a pályaválasztói jogot) az összes tavaszi mérkőzését saját pályáján rendezheti meg. Ám ez a pálya – a Reménység sporttelep felújítása miatt – a teljes tavaszi program során a rádi sportpálya lesz…

Kézilabda – Hazai pályán a négyes döntőért

Pénteken a szakszövetségben megtartották a női kézilabda Magyar Kupa negyeddöntőinek sorsolását. A Váci NKSE ellenfele a négyes döntőbe jutásért a székesfehérvári együttes lesz. A találkozóra április 8-án kerül sor a váci sportcsarnokban.

Miután az előző fordulóban az egyik legnehezebb ellenfelet sorsolták ki a mieink számára, ma kiderült: az április 8-ra tervezett újabb mérkőzésen az Alba FKC legyőzésével juthatnak a mieink az elődöntőbe. A továbbjutás ezúttal is egy mérkőzésen dől el, a döntetlen a vendégcsapatnak kedvezne.

A további három negyeddöntő: MTK - Kisvárda, Siófok - Győr, Debrecen - FTC.

Közélet [2020. január 30., csütörtök]

A város érdeke legyen az első!

Meglehetősen vitriolos hangú véleményt fogalmazott meg Mokánszky Zoltán (Fidesz-KDNP) ellenzéki képviselő szerda délutáni sajtótájékoztatóján, amelyen a testület legutóbbi ülésén történteket értékelte. Több alkalommal is kijelentette, hogy a „szivárványos” városvezetés nem teljesíti választási ígéreteit, megalapozatlanul vádaskodik, ezért több, az Összefogás Vácért frakcióhoz tartozó képviselőt lemondásra szólított fel. – számolt be a történtekről a Váci Napló.

Az elhangzottakra reagálva a városháza visszautasítja a vádakat.
Vác vezetői minden alkalommal cáfolni fogják és visszautasítják azokat a hamis állításokat, amelyekkel a kisebbsége szorult Fidesz-KDNP-s bukott városvezetők, a Fördős-éra emberei alaptalanul vádaskodnak. Most az a Mokánszky Zoltán állt ki a nyilvánosság elé, aki az elmúlt két ciklusban több, mint bruttó 85 millió forint közpénzt vett fel ilyen-olyan kifizetésként. Amikor sportért felelős alpolgármesterként dolga lett volna egy szerződés teljesítése, az érdemi munka helyett az önkormányzat által megvásárolt luxusrepülőjeggyel utazgatott, miközben felhalmozta közpénzből fizetett szabadságát.

Most azok próbálják országos politikai játszmákba belerángatni Vácot, akik a szerződésben vállalt kötelezettségükből a legalapvetőbbeket sem teljesítették: a megadott határidőig nem készíttették el a sportcsarnok megvalósíthatósági tanulmányát. Akik miatt több tízmilliós visszafizetés mellett a mobilgát terv elbukott, és az ELIOS-os projekt kapcsán is ugrott több milliónyi váci közpénz. Éppen ezért komolytalan, hogy két és fél hónap után olyan dolgokat kér számon Mokánszky Zoltán, amelyeket alpolgármesterként egy évtized alatt sem tudott megoldani.

Október 13-án a váci emberek a változásra szavaztak. Jó lenne, ha a kormánypárti képviselők is megértenék ezt, és saját politikai hasznuk helyett végre a város érdekeit tartanák szem előtt. Ugyanis minden városi képviselőtől elvárható, hogy ne Balassagyarmat – és az ottani, a váciakat ostobának nevező városvezető – szekerét keressék a sártengerben, hanem Vácért dolgozzanak.

Előtérben a nyílt pályáztatás

A meghirdetett takarékos városüzemeltetés, a vállalkozásbarát prioritások megvalósítása érdekében az új városvezetés a közel egy évtizedes Fördős-Mokánszky-Pető érához képest lényegesen több nyílt pályázatot kíván kiírni.

Mint azt Kiss Zsolt alpolgármester elmondta, több ok is szól amellett, hogy a korábban jellemző meghívásos pályáztatást sok esetben felváltsa a város működését biztosító beszerzéseknél a széleskörben meghirdetett, nyílt pályázati forma. Ennek előnye, hogy a kiírás lényegesen több piaci szereplőhöz juthat el, tiszta verseny alakulhat ki, mely hatására csökkenhetnek az árak. Ennek nyomán akár áruhoz, akár szolgáltatáshoz olcsóbban juthat hozzá a város, megvalósítható egy takarékosabb üzemeltetés. Valamint, így több váci vállalkozás értesülhet a lehetőségekről, és indulhat el a váci beszerzéseken.

Emlékezetes, hogy az utóbbi években Vácott többek között az ELIOS-os ügyekben, vagy éppen a színház százmilliós nagyságrendű felújításánál is meghívásos pályáztatás zajlott. De például így kapott kormánypárti képviselő jelentős megbízást a város egyik cégétől.

A már az új prioritások figyelembevételével elindított pályázatok – melyeket a hivatalos önkormányzati weboldal (vac.hu) Pályázatok rovatában is megtalálnak az érdeklődők – közül a Váci Városfejlesztő Kft. felhívja a figyelmet például a mélygarázs felügyelet és takarítás ellátására, a hulladékgyűjtő edényzetek beszerzésére, a Virágos Vác növénybeszerzésére és a Váci Hírnök nyomdai előállítására már közzétett kiírásokra.

Sport [2020. január 30., csütörtök]

Kézilabda – Továbbjutás újabb fergeteges véghajrával

Igen változatos, nagy csatában - ismét az utolsó percek remeklésével - bejutott a hazai kupasorozat legjobb nyolc csapata közé élvonalbeli női kézilabda együttesünk: Váci NKSE – Érd 29-26 (16-13).
A kezdés utáni percekben a mieink változatlan összetételben védekeztek és támadtak, míg az ellenfél egy játékost váltott a támadásból védekezésbe történő átállásnál. A vezetést jelentő nyitó gólunkra ugyan érkezett gyorsan két vendég hálórongálás, de aztán néhány szerencsés mozzanatot kihasználva átvette a vezetést a VNKSE. Ám előnyét nem tudta növelni a hazai hölgykoszorú, mert rendre kimaradtak a ziccerek.
Az újabb fordulat a 12. percben érkezett, amikor 7-6-ra újból az Érdnél volt az előny. A váciak a korábbinál gyakrabban variálták a belső négyesüket, viszont a két hazai szélső (Diószegi Nikolett és Sanja Radoszavljevics) végig a pályán volt.
Nagyszerűen indította a második játékrészt csapatunk és a 33. percben már ötgólos fórban volt. Viszont jött egy mély hullámvölgy. Feljavult az érdi védőmunka, ezzel párhuzamosan pedig szétesett a váci támadójáték (40. perc: 18-19). A következő tíz percben aztán tovább fokozódott a küzdelem. Bár alaposan leredukálódott a hálóba találó váciak száma, de csapatunk így is összeszorgoskodott a 48. percre egy kétgólos fórt.
Viszont jött a meccs sokadik fordulata. A következő öt percben eldőlni látszott a továbbjutás, mivel egyetlen haza találatra öt érdi válasz érkezett (53. perc: 24-26). Szerencsére sokadszor csodálhattuk meg a váci lányok fantasztikus küzdőképességét, a hajrákban bemutatott fergeteges produkciót. Átjárhatatlan torlaszt emelt ugyanis a zárópercekben védőfalunk a kapuja elé. Előbb kiegyenlített a Vác, így az utolsó öt perc 26-26-ról indult. Ekkor már erősen látszódott a vendégek sorozatterhelésének hatása és a megszerzett labdákkal újabb három góllal tette nyomatékossá győzelmét és továbbjutását a VNKSE.
Váci gólszerzők: Kuczora Csenge 8(6); Hámori Konszuéla, Lakatos Rita és Sanja Radoszavljevics 5-5; Kácsor Gréta 3; Diószegi Nikolett 2; Helembai Fanny 1.
Továbbjutott a legjobb nyolc közé a Váci NKSE. A négyes fináléba jutásért vívandó párharcok sorsolását január utolsó napjában ejtik meg a szakszövetségben. A Váci NKSE legközelebb az elsőosztályú bajnokság 15. fordulójában február 8-án, szombaton este hattól a mosonmagyaróváriakat fogadja a váci sportcsarnokban.

Sport [2020. január 29., szerda]

Ülőröplabda – Bajnoki rajt Vácott

Városunkban rendezik meg a Magyar Ülőröplabda Bajnokság első fordulóját, amelynek a Boronkay György Szakképzési Centrum tornaterme lesz a helyszíne. A mérkőzések lebonyolítására két pályát alakítanak ki.
A program délelőtt 9 órakor indul. A meccsek között, 15 perc melegítési idő áll a csapatok rendelkezésére. A mérkőzések három nyert szettig tartanak. Idén külföldi tagszervezet nem indulhat a magyar bajnokságban, ezért az Oki Feniks Kikinda meccseinek eredményei nem számítanak bele a bajnokság pontjaiba. Erre hozták létre a Szekér László I. Nemzetközi Emléktornát, ahol a csapatok minden Kikindával lejátszott eredményét külön számolják.