Típus:

Kulcsszó:

Közélet [2021. március 29., hétfő]

Újabb egyeztetés a főtéri pengefal ügyében

Az elmúlt közel másfél esztendő levélváltásai után immár második alkalommal tartott személyes megbeszélést a Városházán Vác vezetése a Betegápoló Irgalmasrend tartományi irányítóival. E találkozó célja is az volt, hogy a több évtizede a Főteret csúfító foghíjtelek és balesetveszélyes pengefal ügyében előrelépés történjen.

Az ötfős vendégdelegációt – melyet P. Provincial Saji Mullankuzhy OH, sac. tartományfőnök és Dir. Adolf Inzinger vezetett – Matkovich Ilona polgármester, Inotay Gergely alpolgármester és Taskovics Andrea mb. főépítész fogadta. A közel kétórás tartalmas eszmecsere első része a legutóbbi találkozás óta a körülményekben beálló változások átbeszélésével, a tárgyalófelek álláspontjának ismertetésével telt.

A váci városvezetés határozottan képviselte a váci polgárok azon akaratát, hogy végre megnyugtató módon rendeződjék Európa egyik legszebb barokk terének északi részén látható méltatlan állapot. Vendégeink ismertették elképzelésüket arról, hogy a mostani főtéri kórház ellátási nívóját egy magasabb szintű beteg- és idősellátást biztosító intézménnyé fejlesszék.

A tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy az elhangzottak alapján ismételten áttekintik a kölcsönös előnyöket biztosító megoldási lehetőségeket, melyekről április végén egy szakértők bevonásával létrehozandó videókonferencián tájékoztatják egymást.

Toldi Zoltán és Kubinyi Anett

Az elmúlt héten 14 váci személy hunyt el városunkban.
A kegyeleti jogok figyelembevételével március második felétől csak azoknak az elhunytaknak az adatait közöljük, akiknél az elhunyt hozzátartozója nyilatkozatával hozzájárult a nyilvánosságra hozatalhoz. A többi elhunyt esetében összesített statisztikai adat közlése lehetséges csak.

Sport [2021. március 28., vasárnap]

Kézilabda - Egy taktikai váltás hozta meg az elvárt győzelmet

Pont egyhónapos szünet után lépett ismét hazai környezetben pályára a bajnoki pontokért az élvonalbeli váci kézilabda együttes. A tabella utolsó harmadában található fehérváriak ellen közel 10 perc remeklés elegendőnek bizonyult a győzelemhez: Váci NKSE – Alba Fehérvár KC 34-27 (14-15).

A találkozót egyperces gyászszünet előzte meg: a jelenlévők többek között a nemrég elhunyt Ambrus Tiborra emlékeztek.

A meccs elején csak a vendégek alkalmaztak cserét védekezés és támadás között, és náluk végül minden benevezett játékos pályára is lépett a 60 perc során. A mieink csínján bántak a játékos variálással, többen végigpadozták a találkozót. Elég dekoncentráltan indították a váciak a játékot, rendre 1-2 találattal az elég hosszú támadásokat vezető vendégek álltak jobban. Mindkét oldalon láthattunk pár kapusbravúrt, igaz, bőven volt hiba is a csapatok produkciójában. Átmenetileg sikerült átvennünk a vezetést (19. perc: 10-9), ám a sorozatos fehérvári emberelőnyök és hetesek jóvoltából csak szaladtunk az eredmény után.

A folytatásban egy ideig a vendégek vezettek, mivel felváltva estek a gólok. Tőlünk Lakatos Rita és Helembai Fanny rongálta leginkább a hálót. Miután végre a vendégektől is kénytelenek volt páran kiállítás miatt pihenni, a 47. percben 25-24-re átvette a vezetést a VNKSE.
Ekkor időt kértek a vendégek – majd teljesen szétesett a játékuk Ennek alapos oka volt, hogy a váciak áttértek a nyitott védekezésre. A látványosan fáradó Alba innentől sorozatban eladta a labdát, a hazaiak pedig köszönték szépen és rendre gyors lerohanásos gólokat lőttek. A 48. perctől az 55. percig minden minutumban egyet. Azaz: egy 7-0-s sorozattal – melyben Sanja Radoszavljevics fickándozott leginkább – döntötték el a pontok sorsát.

Összességében a végeredmény különbsége erősen túlzó és egyáltalán nem tükrözi a meccs háromnegyedének a képét. Ugyanakkor az mindenképpen dicséretes, hogy döcögős játékkal is fel tudta csapatunk őrölni az ellenfelet.

Váci góldobók: Sanja Radoszavljevics 9; Lakatos Rita 6; Helembai Fanny 5; Hámori Konszuéla 4, Kácsor Gréta és Szabó Laura 3-3; Aron Andrea és Diószegi Nikolett 2-2.

Szilágyi Zoltán: – Az előre várt nagy csatára késztetett minket a jó erőkből álló és jó kézilabdát játszó fehérvári együttes. Támadójátékunk megfelelő volt ugyan, de 45 percig védekezésben rendre lemaradtunk az ellenfél játékosairól, A hajrában bevált a nyitott védekezésünk, labdákat tudtunk szerezni és könnyű gólokkal magabiztos különbséggel megérdemelten nyertünk.

A Váci NKSE legközelebb ismét itthon lép pályára az NB I-ben: április 3-án szombaton 14.05-kor az egyik legnagyobb rivális, a Mosonmagyaróvár érkezik a váci sportcsarnokba.

Fotó Kovacsics József

Közélet [2021. március 28., vasárnap]

A jövő hét váci szűrőbuszos időpontjai

A Nemzeti Népegészségügyi Központ hivatalos weboldalának (nnk.gov.hu) tájékoztatója szerint a jövő héten két napon is COVID-szűrést végez Vácon az Országos Mentőszolgálat.

Az előzetes tervek szerint március 29-én (hétfőn) és 31-én (szerdán) 9-17 óra között a József Attila sétánynál várja a mobil szűrőállomás kizárólag azokat, akiknél a háziorvos rendelte el a vizsgálatot.

A mintavételen gyalog és személyautóval is meg lehet jelenni. Az autóból kiszállás nélkül is elvégzik a mintavételt. Ha az első, antigén vizsgálat negatív – tehát a szervezetben nem találnak antigéneket -, azonnal leveszik a PCR vizsgálathoz szükséges mintát. Ennek eredményét később a háziorvos segítségével vagy a magyarorszag.hu honlapon ismerhetik meg az érintettek.

Kérjük, kövessék figyelemmel a szervezők tájékoztatását is.

Koronavírus [2021. március 28., vasárnap]

Megkezdődik a zöldhulladék begyűjtése

Mint arról több ízben beszámoltunk, városunkban a zöldhulladék begyűjtését a DTkH Nonprofit Kft. szervezi. Az első begyűjtés a jövő hét elején indul. Az új zsákos rendszerről március 18-i hírünkben részletesen olvashatnak.

A kukákra ezen a héten elhelyezett 2 darab térítésmentes ZÖLD színű – már DTkH-s logóval ellátott – zsákokból a begyűjtés során maximum kettőt szállít el a cég. A többlethulladék számára – a tavalyi áron – megvásárolt KÉK színű zsákokból pedig minden kihelyezett elvitelre kerül. Mint ahogyan a korábbról megmaradt – még Zöld Híd B.I.G.G.-es jelzésű – zsákokban elhelyezett hulladék is. További részletek a szolgáltató dtkh.hu címen elérhető weboldalán találhatók, illetve tájékoztatójuk mellékletünkben is olvasható.

A faágas, fásszerű növényi hulladék kötegelve is elszállításra kerül, de ezen esetben be kell tartani az előírásokat: maximum 1 köbméter térfogatú, 1,5 méter hosszú és legfeljebb 6 cm átmérőjű gallyak tehetők ki, amelyeket legalább egy helyen össze kell kötni.

Hogy városunk különböző pontjain mikor van szállítási nap, az a mellékelt listából ismerhető meg.

Városunk belterületén tavaly óta a nyílttéri avar és zöldhulladék égetése tilos! A külterületen történő égetés engedélyezését minden esetben az illetékes hatóság – Vác Katasztrófavédelmi Kirendeltség – egyedileg bírálja el.

A tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és balesetbiztosításáról szóló rendelet értelmében, a tűzgyújtás szabályainak megsértéséért tűzvédelmi bírság szabható ki 10 000 - 3 000 000 Ft között.

Csatolt dokumentumok:
utcajegyz.pdf
zoldhulladektajekoztatas.pdf

Sport [2021. március 27., szombat]

Labdarúgás - Most a hazai gyep sem segített

Négy napon belül másodszor fogadhatta ellenfelét a harmadosztályú focibajnokság pontvadászatában a váci gárda. A szerdai győzelem után ezúttal pont nélkül maradt csapatunk: Vác FC – ESMTK 1-2 (0-1).

Az őszi fordulatos döntetlent követően ma már 10 pont és 7 hely választotta el a csapatokat a tabellán egymástól, ám az erzsébetiek a remek idei rajt után az elmúlt két meccsükön sima vereséget szenvedtek. A Vác pedig – miután évekig nem rendezhetett bajnokit a váci stadionban – ezen a héten már második alkalommal játszhatott az évek óta zajló(?) felújítás dacára is elkeserítő állapotú létesítményben.

Csapatunkból a korábbi sérültek mellé csatlakozott Rusvay Gergely is, ráadásul sárgalapok miatt pihennie kellett a korábban már védéseivel pontok sorát hozó Halasi Péter kapusnak is.

A mai mérkőzés – melyet játékvezető hölgy, Molnár Réka irányított – elején úgy tűnt, mindkét együttes levonta az őszi gólzáporos (3-3) mérkőzés tanulságait és óvatos, biztonságra törekvő játékkal inkább a pálya középső harmadában vívtak kevésbé szórakoztató test-test elleni küzdelmet. Már majdnem lepergett a játékidő harmada, amikor sajnos a váci háló zörgött először a találkozón, 0-1. A szünetig aztán a váci próbálkozások ellenére nem változott az állás.

A fordulást követően az első negyedóra végén pörögtek fel az események. Az 57. percben megduplázták ugyan előnyüket az Erzsébeti Spartacus Munkás Testedző Kör focistái (0-2), de szerencsére szinte a középkezdésből Gergely Péter szépíteni tudott (1-2).

A gyors gólváltás azt sejtette, hogy nem ez lesz a végeredmény, ám sajnos a hátralévő félórában már nem változott az állás. A mieink próbáltak ugyan folyamatos nyomást gyakorolni az egyre inkább a védekezésre figyelő vendégekre, de sem felépített akciókból, sem pontrúgásokból nem sikerült a kapuba találni.

A Vác FC a lejátszott 26 bajnokiján eddig 29 pontot gyűjtött be a maximális 78-ból. Ezzel jelenleg a táblázat 15., még éppen bennmaradó helyét foglalja el. Legközelebb április 4-én vasárnap a gyengébbik dabasi együttes vendége lesz a Csank-legénység.

Közélet [2021. március 27., szombat]

Volánbusz tájékoztató: hétfőtől iskolaszüneti menetrend

A Vácot érintő helyközi, illetve a városi helyi közösségi autóbusz közlekedést lebonyolító Volánbusz Zrt. hivatalos honlapján több, március 29-én, azaz hétfőn életbe lépő szolgáltatási és menetrendi módosításról tájékoztatta az utasokat.

Ezek szerint a busztársaság az intézkedés visszavonásáig a tanítási szünetben érvényes menetrend szerint közlekedteti minden járatát, melyet a cég kérésére – amely a covid miatti munkaerő problémákra hivatkozott – az önkormányzat jóváhagyott a váci helyi járatokra vonatkozóan. Városunkban ugyanakkor ez már nem jelent jelentős módosítást hétfőtől, csak néhány járatot érint.

A szolgáltató kéri az utasokat, hogy az utazásuk előtt a www.menetrendek.hu oldalon tájékozódjanak.