Hírek |
Életének 81. esztendejében kedden hajnalban elhunyt GYOMBOLAI MÁRTON tanár, író, Vác város díszpolgára.
Gyombolai Márton 1935. február 5-én született Budapesten. Édesanyja, Kiss Gizella városunk elsõ nõi pedagógusai között volt, édesapja, dr. Gyombolai Gyula jogászként az Adóhivatalt vezette.
Tanulmányait az elemi iskola után az akkor még nyolcosztályos Piarista Gimnáziumban folytatta. A felekezeti iskolák államosítása után - szülei származása miatt - nem vették fel az állami gimnáziumba. Mivel édesapját elbocsátották, hónapokig családfenntartóként dolgozott, majd a közgazdasági szakközépiskolába került. Negyedikesként az országos magyar nyelv és irodalmi tanulmányi versenyen az elsõ tíz közé került, így felvételi nélkül jutott be a Pedagógiai Fõiskolára.
1955 augusztusában házasságot kötött Mojzes Éva kisváci tanítónõvel, akivel 59 évet éltek nagy szeretetben, boldog házasságban. Felesége negyven évig tanított az Árpád fejedelem általános iskolában.
Az 1956-os forradalom elõtt tagja lett a Petõfi körnek, amely a forradalom szellemi elõkészítõje volt. A forradalmi események idején az Új Váci Napló felelõs szerkesztõje volt. Verseiben és cikkeiben a túlzásoktól és az erõszaktól próbálta megvédeni kora fiataljait.
A szabadságharc leverése után börtönbüntetésre ítélték. Szabadulását követõen 1965-ig nem dolgozhatott tanárként, majd lehetõvé tették neki a tanári munkát, de Vácon egészen 1989-ig nem taníthatott. Az újrainduló Karolina Katolikus iskola igazgatóhelyetteseként vonult nyugdíjba.
A hatvanas évektõl aktívan részt vett a város irodalmi életében. A vezetésével mûködõ „Írói Kör” meghatározó szerepet töltött be sok késõbb ismertté váló költõnk pályájának alakulásában. Versei ugyanakkor nyomtatásban nem jelenhettek meg, az állambiztonsági szervek megfigyelték, lehallgatták.
Hét gyermeket nevelt fel feleségével, szegénységben, de nagy szeretetben. A városban ismert volt vallásossága – évtizedeken át volt a Felsõvárosi Római Katolikus Plébánia világi elnöke. Isten szeretete, mély hite sokaknak adott példát és erõt. A Keresztény Értelmiségi Szövetség váci elnökeként, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség tagjaként és a Karizmatikus Mozgalom aktivistájaként mindig Isten akaratát kereste a közjó érdekében. Ezért vállalta el a rendszerváltozást követõen a ”Váci Fórum” fõszerkesztõi munkáját.
1993-ban megkapta az "1956-os" "A hazáért és szabadságért" emlékérmet. Büszke volt arra, hogy 2005-ben elsõként neki ítélték oda a „Kovács Ottó emlékérmet” szintén a forradalomban mutatott helytállásáért. 2007-ben írói, közéleti munkája, az 1956-os forradalom és szabadságharc váci eseményeinek szervezésében végzett kiemelkedõ tevékenysége és helytállása elismeréseként "Vác Város Díszpolgára" címmel tüntették ki.
Gyombolai Márton végsõ búcsúztatására 2015. március 6-án, 16 órakor kerül sor a Fehérek Templomában.
Emlékét örökre megõrizzük.
Feladó: Városháza
Csatolt dokumentumok:
versGyombolaai.pdf