Hírek |
A 71 évvel ezelõtti tömeges deportálások tragikus évfordulójára emlékezve kedden délelõtt kegyeleti esemény helyszíne volt az Óberlander téri izraelita sírkert és egyben a regionális holokausztkutató központ is.
A Váci Zsidó Hitközségnek Lázár János miniszterelnökséget vezetõ miniszter levélben mondott köszönetet, a holokauszt emlékév méltó megemlékezésében való közremûködésért, s egyúttal kifejezte elismerését a regionális holokausztkutató központ vállalt küldetése kapcsán, amiben a vészkorszakkal kapcsolatos ismeretterjesztés és az embermentõk példájának felmutatása egyaránt fontos szerepet játszik.
Harrach Péter azt nyilatkozta, a holokauszttal elsõsorban a nagybetûs "emberség, emberiesség" szempontjából kell szembesülni, felismerve az ebbõl a szemléletbõl következõ közösségi és személyes felelõsséget, hogy ennek a múlt századi tragédiának soha nem szabad megismétlõdnie.
Fördõs Attila polgármester úgy fogalmazott: ahhoz, hogy bárki igazán hitelesen tudjon részt venni, szót emelni egy kegyeleti megemlékezésen, együttérzõnek kell lennie, mélyen átgondolva a tragédiát, minél inkább átérezve az üldözöttek, áldozatok és a hátramaradott, gyászoló hozzátartozók sorsát.
„ És ehhez bele kell gondolni, mi lenne, ha itt és most, körülöttünk lenne olyan borzalmasan gyûlölködõ a világ, mint a vészkorszakban, ha mi magunk lennénk olyan üldözött sorban családtagjainkkal, mint a holokauszt áldozatai” - mondta a városvezetõ.
Ahogy az idei Raul Wallanberg díj is bizonyítja, az önkormányzat folyamatosan nyitott párbeszédet folytat, minden téren együttmûködik a város minden közösségével, nemzeti, vallási hovatartozástól függetlenül, mert ez a kölcsönös megbecsülésen alapuló békés együttélés záloga – tette hozzá a polgármester.
Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke többek között megfogalmazta: nehéz megfejteni a közélet jeleit, mert például nagyon fontos, hogy zéró toleranciát hirdetett az állam a gyûlöletkeltéssel szemben, ugyanakkor aggodalomra okot adó jeleket látnak az emlékezetpolitika alakulásában.
- Errõl a helyrõl is kérem a döntéshozókat, hogy egyértelmûen álljanak ki az emberiesség értékei mellett, segítsenek abban, hogy senki és semmi ne kérdõjelezhesse meg a kölcsönös elfogadást - mondta Heisler András.
Szavai szerint a magyar társadalomnak még nagyon fontos kihívása a vészkorszak bûneivel való töredelmes szembenézés, amiben a zsidó közösség a legmesszebbmenõkig partner, a konszenzuskeresés jegyében.
Zárszóként hozzátette: a holokausztra adott legfontosabb történelmi válasz, hogy - egy mérvadó nemzetközi szervezet felmérése szerint - ma úja annyi zsidó ember él a világon, mint a vészkorszak elõtt.
(Ribáry)
Feladó: Városháza
Fotó: Cseledy András Sándor