Hírek |
Felhívás az I. világháború (1914–1918) váci dokumentumainak összegyûjtésére!
Mint annyiszor, most is az Önök segítségét kérjük az I. világháború váci emlékeinek, dokumentumainak összegyûjtéséhez. Terveink szerint a város I. világháború alatti történetét és a háborúban résztvevõk élet-rajzát, életrajzi adatait feldolgozó kiadványt jelentetünk meg. Levéltárunk ezzel szeretne emléket állítani a háborúban résztvevõknek. Eddig kutatómunkánk során több mint kétezer személy adatait dolgoztuk fel. Ugyanakkor szeretnénk, hogyha mindenkirõl teljesebb és pontosabb adatokkal rendelkeznénk.
I. KIK FOGNAK SZEREPELNI A KÖTETBEN? AKIK
1. Az I. világháború idõszakában katonák (honvédek, népfelkelõk) voltak.
a) akik váci születésûek és váci illetõségûek voltak: máshol születtek, de Vácott sorozták be õket, itt laktak, ide költöztek a háború alatt, vagy az azt követõ években és évtizedekben.
b) akiknek a világháborúban részt vett õsei valamikor Vácott laktak vagy leszármazottai ma Vácott élnek.
2. A háború ideje alatt a hátországban tevékenykedtek:
a) önkéntes munkát végeztek;
b) a katonai igazgatásban, a közigazgatásban, a hadikórházakban, a hadirokkantak egyesületeiben mûköd-tek, tehát valamilyen módon kapcsolódtak a háborús hátország életének megszervezéséhez, a katonák és a hadirokkantak ellátásához.
II. MIT GYÛJTÜNK?
1. A személyekre és elsõ generációs közvetlen leszármazottaikra vonatkozó személyi iratokat: anyakönyvi kivo-natokat, a katonai szolgálatra, a hadirokkantaktra stb. vonatkozó iratokat, igazolványokat, emléklapokat stb.
2. Háborús naplókat, feljegyzéseket, visszaemlékezéseket, levelezést, rajzokat, katonai térképeket.
3. Mindenféle vonatkozó tárgyi emléket: kitüntetéseket, hadifogságban készített tárgyakat stb.
4. A személyeket, eseményeket, a korabeli várost, az I. világháborús emlékmûvet és a Hõsök napi rendezvé-nyeket ábrázoló fényképeket.
5. Nyomtatványokat, plakátokat, röplapokat.
III. MI LESZ A DOKUMENTUMOK SORSA?
1. A dokumentumokat – a tárgyi emlékek kivételével – a levéltárnak ajándékozhatja. Amennyiben ezzel nem kíván élni, a dokumentumokat visszajuttatjuk tulajdonosának azok digitalizálása – szkennelése, fényképezé-se – után.
2. A levéltárnak történõ ajándékozás esetén a dokumentumokról készített digitális képeket cd-ére vagy pendrive-ra írva felajánljuk.
IV. HOGYAN LEHET ELJUTTATNI A DOKUMENTUMOKAT A LEVÉLTÁRBA?
Vác Város Levéltárába (2600 Vác, Múzeum u. 4.; levélcím: 2601 Vác, Pf. 59) személyesen, postai úton és e-mailben lehet eljuttatni a dokumentumokat. Elektronikus formában csak jó minõségû (300 dpi, Tiff-formátum) dokumentumokat tudunk felhasználni. (Ajánlatos, hogy a digitalizálást a levéltár végezhesse.)
V. INFORMÁCIÓ, ADATKÜLDÉS
Tel.: 06-27-305-444; e-mail: igazgato@vacarchivum.hu; nyitva tartás: hétfõ–csütörtök 7.30–16, péntek 7.30–13.30.
Kérjük, felhívásunkat juttassák el minél többekhez, hogy minél eredményesebb munkát végezhessünk!
Kérjük, segítse munkánkat, és az Ön felmenõje se maradjon ki a kiadványból!
Vác, 2015. november 16.
Dr. Horváth Ferenc
levéltár-igazgató
Feladó: Városháza