Hírek |
Mint ismert, még 2022-ben született meg a Fidesz-KDNP kormány döntése arról, hogy teljesen ingyen, a váci polgárok megkérdezése nélkül átadják a korábban fontos közösségi épületként funkcionáló, patinás Káptalan utca 16. szám alatti ingatlan. Az új tulajdonos egy, városunkhoz semmilyen módon nem kötődő zebegényi alapítvány lett.
A döntés egyik következménye, hogy a Tragor Ignác Múzeum által használt kiállítóterem megszűnt szolgálni az itt élők és a városba látogató turisták kulturális igényét. Többek között az érvényes Hincz-szerződés szerint a festő képeit ugyan a Káptalan utcai kiállítóteremben kellene közkinccsé tenni, ám az már nem működik közgyűjteményi kiállítóhelyként.
A kormányközeli alapítvány számára történt átjátszás másik szomorú következménye az ingatlan állagának durva és folyamatos pusztulása. Bár a kormánydöntés tartalmazza, hogy az új tulajdonos „saját költségvetése terhére vállalja az ingatlan környezeti állapotának felmérését, kármentesítését”, az épület állapota a váci emberek jogos felháborodását kiváltva, látványosan romlik.
Az is általános értetlenkedést vált ki, hogy bár az alapítványnak szerződésben foglalt feladata lenne, hogy segítse a kulturális szolgáltatásokat (filmszínház, előadó-művészeti szervezetek), támogassa a helyi közművelődési tevékenységet – ebből a váci polgárok szinte semmit sem tapasztalnak.
***
E házban működött a Reitter István által alapított kocsigyár. Ez 1932-ben szűnt meg, és az épület 1933-tól a városi vízmű, 1946-tól a közművek székháza, 1952-től járási könyvtár, 1982-től múzeumi kiállítóhely volt. A hagyományos váci hasznosítása miatt az önkormányzat több alkalommal jelezte és tette meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a nemzeti vagyonkezelőtől tulajdonba, de legalább további felhasználásra megkapja az ingatlant.
Ennek ellenére a váci emberek megkérdezése nélkül és akaratával szembe menve egy, semmilyen váci kötődéssel nem bíró zebegényi alapítvány tulajdona már évek óta.
Feladó: Vác Város Önkormányzata
Fotó: Váci Hírnök